Orodje je v razvojno-testni fazi
APP::TIA
Št. obiskov: 194 / Št. izpolnjenih vprašalnikov: 7
Telefon podpora
Email podpora

O projektu


Strateške dokumente in sektorske politike je za dosego ciljev teritorialne kohezije v Sloveniji potrebno ustrezno in učinkovito uskladiti s cilji prostorskega razvoja. To je v skladu s težnjo po tako imenovanem povezovalnem oziroma integralnem načrtovanju, ki stremi h okrepljenemu dialogu med sektorji, deležniki v prostorskem načrtovanju ter bolj odprti pripravi in izvajanju strateških politik na vseh upravljavskih ravneh. V skladu s 70. členom najnovejšega Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3, 2021) razvojni dokumenti posameznih področij in dejavnosti ne smejo biti v nasprotju s Strategijo prostorskega razvoja Slovenije 2050 (ReSPRS2050, povezava), vendar Ministrstvo za naravne vire  in prostor kot nosilec usmerjanja prostorskega razvoja ob izvajanju svojih pristojnosti v postopku medsektorskega usklajevanja vladnih gradiv zaenkrat ne razpolaga z instrumentom, s katerim bi lahko izvajalo omenjeno določila zakona. Edini obstoječi predpis, ki zahteva preverjanje potencialnih učinkov na prostor, je Resolucija o normativni dejavnosti (ReNDej, povezava). Ta obvezuje zakonodajalca, da pri pripravi vseh predpisov v okviru presoje posledic predpisov oceni tudi prostorsko občutljivost predpisov, kar pa se v praksi dosedaj ni izvajalo.

Namen raziskovalnega projekta TIA-SI je bil zasnovati metodološki pristop presoje učinkov na prostor, ki temelji na izkušnjah in potrebah uporabnika ter naslavlja usklajenost politik in predpisov s predlogom metodološkega pristopa presoje učinkov na prostor TIA kot integralnim delom procesa priprave, sprejema in vrednotenja resornih politik.

Več o projektu


O orodju


Digitalno orodje za presojo učinkov na prostor vodi pripravljavca politike ali drugega predpisa pri osnovnem razmisleku o potencialnih učinkih politike v pripravi ali izvajanju na prostor. Pri tem presojevalec razmisli o (potencialnih) učinkih celotnega dokumenta (ne posameznih ukrepov) na štiri vsebinska področja: družba, gospodarstvo, okolje in prostorsko upravljanje. Odgovori tudi na druga vprašanja, ki se nanašajo na prostorske vidike predpisa ali druge politike v pripravi. Obrazec lahko izpolnjuje ena ali več oseb. Dokler obrazca niste oddali, se lahko na izpolnjevanje vrnete tudi kasneje (v primeru, da ste posredovali svoj e-naslov).

Presoja je sestavljena iz treh delov, ki si zaporedno sledijo. Najprej se izpolni preveritev potrebe po presoji učinkov na prostor (A). V kolikor se ugotovi, da se bodisi priporoča podrobnejša TIA bodisi je ta nujna, se izpolni tudi podrobnejša presoja (B). Na koncu se rezultate obeh presoj povzame v povzetku rezultatov in priporočil za spremembo izbrane politike/predpisa (C). Rezultate se shrani v bazo, možno jih je izpisati v .pdf obliki.


Predviden čas izpolnjevanja obrazca A je med 1 do 2 uri, odvisno od poznavanja politike in njenega obsega, za obrazec B potrebujete predvidoma med 2 do 3 ure, odvisno od podrobnosti presoje. Pomembno je, da se brskalnika med izpolnjevanjem ne zapira, saj se vstavljeni podatki sicer izgubijo.

Več informacij o orodju in postopku presoje vam je na voljo v naslednjih publikacijah:
_ priročniku za uporabo orodja za presojo učinkov na prostor;
_ končnem poročilu projekta;
_ vmesnem poročilu 3 (rezultati testiranja za nacionalne politike) in
_ vmesnem poročilu 4 (rezultati testiranja za regionalne in lokalne politike).

Na voljo je tudi primer že izpolnjene presoje (prenesi) in wordova različica obrazca (prenesi).

V primeru dodatnih vprašanj se lahko obrnete na skrbnika orodja: Ministrstvo za naravne vire in prostor preko elektronskega naslova prostorske-presoje.mnvp@gov.si ali telefonske številke: 01 478 7026.






Osnovne informacije

Financerji: Javna agencija za znastvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije , Ministrstvo za naravne vire in prostor, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Izvajalec projekta: Oddelek za krajinsko arhitekturo, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani

Zasnova: Naja Marot, Barbara Kostanjšek, Manca Krošelj (UL BF, Oddelek za krajinsko arhitekturo)

Razvijalec: Spletni studio Inframe, Jernej Klanšek s.p.

Februar 2023

















Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med brskanjem. Preberi več V redu